Клуб на пътешественика
- This event has passed.
ЕКО-БЮЛЕТИН: Черноморие или Бетономорие?
29 март, 2019 в 19:00 - 21:00
Подпорна стена на 2 етажа на Алепу. Заравнена дюна на къмпинг „Смокиня“, защото скрива гледката към морето. Дюни, които по документи „не са дюни“, а земеделска земя. Устройствено планиране на общинско ниво, което не отчита политиките, свързани с опазване на околната среда. Инвестиционни „еко“ проекти за строителство. Всичко това води до факта, че губим късче по късче от природата и морето, което обичаме. На 29 март, петък, от 19 ч. в рубриката “Еко бюлетин” в Клуба на пътешественика ще се срещнем с част от хората, които посвещават времето си на опазване на черноморското крайбрежие.
През годините едни от най-големите граждански кампании бяха в защита на Иракли, Корал, Карадере. През 2016 трите плажа дори бяха обявени за „морски плаж за природосъобразен туризъм“. Сега Министерството на околната среда и водите готви нови промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и обещава, че идва края на безконтролното застрояване. Какво се случва всъщност, дали наистина ни очаква излизане от бетонния кръг или поредна вълна застрояване ще ни разкажат Люба Батембергска, активист в гражданска група „Да спасим Карадере“ и част от новата инициатива „Граждани за природа“. Андрей Ковачев от Сдружение „Балкани“ ще допълни с информация за дюните на Черно море, тяхното състояние, уязвимост, защо са важни, какви са предизвикателствата през тяхното опазване и ще се наложи ли да възстановяваме унищожени дюни.
Ще научим как се организира Национална гражданска инициатива по смисъла на Закона за прякото участие на граждани в държавната власт и местното самоуправление и как точно можем да помогнем на тази за опазване на черноморието, сега!
За тези, котио не могат да дойдат, но искат да помогнат – връзка към подписката на националната гражданска инициатива, прочетете, разпечатайте и изпратете попълнените подписи на адрес: гр.София, ул.”Екзарх Йосиф” 37.
Лекцията е част от Курс по опазване на биоразнообразието, организиран от Българска фондация Биоразнообразие по проект “Future environmentalists” към програма Еразъм +.
Снимка: Дрон Бургас
Вход свободен!
Място за срещи на съмишленици и приятели